kategorie

Počet fotografií: 837Vlaďka a Zdeněk

56

Nejzajímavější referát je naplánován na přesně tutéž dobu jako druhý nejzajímavější referát .
aktuálně

Vítejte v Lotyšsku....

Na těchto stránkách se vám pokusíme přiblížit zajímavou zemi, nacházející se na břehu Baltského moře. Můžete s námi den po dni nahlédnout do různých končin Lotyšska. Dovíte se o památkách a historii. Průvodcem vám budou fotografie a brzy také filmový dokument. Račte vstoupit...

POZOR!!!
Aktuálně připravujeme nebo již zpracováváme informace z ještě delšího tripu po Baltu. Litva, celé Estonsko a na chvilí i Lotyšsko. Více informací naleznete zde.

Vyhledávání

Rozšířené vyhledávání

Anketa

Chystáte se do Lotyšska?

Ano a poprvé
1 201
Ano a už jsem tam byl(a)
2 105
Přemyšlím o tom
3 70
Ne, nechystám
4 105
Počet hlasujících: 481 
Buďte s námi
i na Facebooku

Turaidský hrad


23.02.2010
 pošli na vybrali.sme.sk

Hrad byl vybudován v roce 1214 rižským arcibiskupem Albertem na místě bývalé dřevěné pevnosti livonského řádu po porážce vůdce Kaupa. Turaidský hrad je postavený z červených cihel nad řekou Gauja a patří pod gotický architektonický styl, konkrétně se jedná o Backsteingotik, typický pro Pobaltské státy a severní Německo. Další výstavba a nárůst významu tohoto sídla pokračovaly až do roku 1776, kdy byl bleskem zasažen sklad se střelným prachem a hrad vyletěl do vzduchu. Rekonstrukce ruin začala až v 70. letech 20. století a hrad se stal centrem rezervace Turiadského muzea (Turaida Museum Reserve).


        


Výstava v hlavní věži je věnována historii této věže a její vojenské důležitosti. Po schodech se dá dostat až do nejvyššího patra s krásným výhledem na údolí řeky Gauji. V jižní části hradu se nachází důmyslný vyhřívací systém s teplým vzduchem hnaným z pece ze spodní části až do obývacích místností v patře. Různé expozice se týkají hlavně historie a výstavby hradu.
O aktuálních výstavách na hradě je možné se dozvědět na http://www.turaida-muzejs.lv

Park lidových písní
Patří do rezervace Turiadského muzea (Turaida Museum Reserve) a nachází se kousek od Turaidského hradu. První částí parku je vrch Daina, který byl otevřený v roce 1985 a je věnován známému lotyšskému folkloristovi Krisjanisovi Baronsovi. Daina je tradiční jméno "Zpívané lidové hudby" v baltských jazycích, hlavně v Lotyšsku a Litvě. Krisjanis Barons sesbíral za 40 let svého působení přibližně 218 000 lidových písní. Na jeho 150-té narozeniny byla na vršku otevřena expozice se 17 sochami, vyjadřujícími různé motivy těchto písní.

        


Zahrada písní byla otevřena v roce 1990 v průběhu 20. lotyšského festivalu písní v amfiteátru. Park si dále zachovává přírodní charakter se stezkami, dřevěnými schody a lávkami nad údolím řeky Gauja a do oranžova zabarvenými skalními útvary. V létě je známým místem pořádání různých festivalů, koncertů, sochařských workshopů a výstav.
Další informace: sculpture.org, www.vidzeme.com

Gutmanisova jeskyně
Tato malá jeskyně (10 metrů vysoká, 12 metrů široká a 18,8 metrů hluboká) je pojmenována po léčiteli, který vodou z jeskyně uzdravoval různé nemoci. Dle pověr by měla voda, vytékající z jeskyně vyhlazovat vrásky;) Jeskyně je pokryta kresbami ze 16. století (například nad vchodem do ní jsou různé erby). Její další „výzdoba“ pokračuje i v současnosti, i když jsou všude v okolí nápisy zakazující vyrývání do skal. Po 410 dřevěných schodech vedle jeskyně je možné vystoupat až k pozorovatelně Krimuldského hradu. Jeskyně se proslavila legendou o Turaidské růži.

Turaidská růže byla krasavice Maija, žijící na hradě Turaida, vychovávána zámeckým správcem jako jeho vlastní dcera, protože ním byla nalezena po bitvě na hradě v roce 1601 v náručí její mrtvé matky. Když vyrostla, zamilovala se do siguldského zahradníka Viktora a scházeli se právě v Gutmanisově jeskyni na půl cestě mezi oběma hrady. Na podzim roku 1620 se měli brát. Krátce předtím dostala Maija od Viktora dopis, ve kterém ji prosil o setkání na jejich obvyklém místě v jeskyni. V jeskyni ji nečekal Viktor, ale polský voják Adam Jakubowski, který se na ni vrhl a chtěl, aby se stala jeho ženou. Maija mu tvrdila, že pokud ji nechá na pokoji, dá mu čarovný šátek s ochrannou mocí. Aby dokázala, že nelže, přesvědčila ho, aby sílu šátku vyzkoušel na ní. Šátek jí ale nezachránil a byla zabita mečem. Večer přišel do jeskyně Viktor a našel mrtvou Maiju. Následně byl obviněn z její smrti, ale před soudem se objevil jistý Peteris Skudritis, který dosvědčil, že v osudný den doručil Maiji list od Adama. Polák se již nikdy neobjevil a Viktor z kraje také odešel, aby aspoň trochu zapomněl na Maiju.
Další informace: www.vidzeme.com, Lonelyplanet

Autor: Soňa Kukučková

Bookmark and Share


KomentářeČlánek zatím nebyl komentován

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

Poslední aktualizace 18.03.2015 09:56:00 stránky tvořeny pomocí systému WPublisher (C)1999-2018 Všechna práva vyhrazena.