Vítám Vás...
na info stránkách - JaNo Kukučka...

dnes je 22.04.2018 svátek má Evžénie

aktuálně

Don´t you understand? No problem. Just one click bellow the text and you can choose the language of the website and a few seconds later you will see the translation in your chosen language.

NOVÉ!!! - Rychlá navigace
vyberte na co se chcete rychle podívat a stránky Vás tam přímo a bez dalšího zbytečného klikání přesunou.


NOVÉ!!! - Fota dle času
Nyní již nemusíte pátrat co nového pribylo ve fotobance. O vše se za Vás postará systém. Stačí kliknout na NEJNOVĚJŠÍ FOTA a můžete se posouvat časem...

Zaregistrujte se na server
Upravte si existující profil
Upravte si nastavení odběrů

Novinka - cestopis Lotyšsko!!!

Vítejte na stránkách Jána Kukučky...

Jsem rád, že Vaše kroky zamířily právě sem. Pokud se ptáte jestli JE TO ON? Tak pokud hledáte někoho z městečka Stará Turá na Slovensku nebo z Brna v ČR, tak je to on ;) V případě, že jste se sem dostal(a)za fotkama, přeji snáď příjemné pokoukání v sekci Fotobanka, případně se teším na setkání s Váma při focení. Setkat se můžeme, ale jen pokud někde právě necestuji (a nefotím). Kde jsem byl a jak to tam vypadá slovem i obrazem naleznete v sekci Cestování. Kromě již popsaných věcí Vám můžu i poradit. Například jak jednoduše vytvořít obdobní stránky...a podstatně víc věcí z oblasti IT,reklamy a marketingu...sekce Poradenství.Foto - Už jsem v chomoutu...

Jaké bude počasí?


Anketa

Proč jsi přišel na www.kukucka.cz

Fotografování
1 57
Cestování
2 39
Blog
3 1
Jen tak se mrknout na kamarádovy stránky
4 24
Nevím, najednou jsem tady
5 34
Počet hlasujících: 155 

Julské Alpy: Skokanské můstky v Planici a turistika kolem údolí řeky Soči


04.08.2012
Rateče

Městečko Rateče je jednou z nejstarších a nejvýše položených usedlostí v Gornjesavské dolině, blízko hranic s Itálii. Je tady několik penzionů a privátů, krásně zrekonstruovaná škola, malý obchůdek (trochu připomínající časy socializmu), staré vesnické usedlosti a dvorky, kostelíky a hřbitov.
Nachází se zde i Kajžnkova hiže (chýše) – dům, který zakoupila obec v roce 1995. Byl původně poškozený požárem a jeho rekonstrukce trvala až do roku 2004, kdy zde byla otevřena stálá expozice Gornjesavského muzea v Jesenici s etnologickými sbírkami lidových krojů a nástrojů a je zde i černá kuchyň se spíží. Videoprezentace nabízí první filmové záběry z lyžařských závodů v Planici z roku 1934 a s pomocí počítačové simulace se dá vyzkoušet seskok ze skokanského můstku. Na vchodovém portálu domu jsou fresky sv. Floriána a na zdi jsou slunečné hodiny. V blízkosti vesničky je rezervace Zelenci s prameny Sávy Dolinky.

Planica

Planica je horská dolina jižně od Rateče, je známá kvůli skokanským můstkům na začátku doliny. První můstek byl postaven ještě před rokem 1930, nejznámější je mamutí můstek „Letalnica Bratov Gorišek“ (postaven bratry Lado a Janez Gorišek) pro lety na lyžích z roku 1969 s konstrukčním bodem 185 metrů. Rekord můstku dosáhl v roce 2005 Nor Bjørn Einar Romøren, který doletěl 239 metrů. V Planici stál i starší můstek postavený v roce 1934 Stankem Bloudkem, s konstrukčním bodem 120 metrů, který se ale v roce 2001 zřítil a do roku 2007 nebyl obnoven. První skok v roce 1936 měřil 100 m a uskutečnil ho Rakušan Sepp Bradl. Každoročně se zde koná FIS světový pohár ve skocích na lyžích. Více na: http://www.planica.si/home
Na můstek se dá mimo sezonu vystoupat po schodech – je to namáhavé a je potřeba překonat x schodů (osobně přepočítané). Není to nic pro osoby se slabším žaludkem;) Pod mamutím můstkem se nachází RTV Dom Planica, kde je terasa a dá se zde i ubytovat. Když budete pěšky pokračovat dál údolím, dorazíte k chatě dom Tamar, kde je možnost občerstvení a skromnějšího ubytování. Místo je dobrým výchozím bodem k turistickým a horolezeckým trasám.
Před můstky je Olympijské centrum v Planici, kde se nachází menší muzeum Olympiády. Věnuje se historii skoků na lyžích a slovinské olympijské historii. Nachází se zde pokoj držitelů rekordů ve skocích na lyžích v Planici se jmény a fotografiemi od roku 1934. Dále se zde promítá 20-minutový film „Planica – královna skoků na lyžích“ (o technice skoků a významu Planice). Je tady i fotografická výstava slovinských olympijských šampiónů od roku 1991.
http://www.osc-planica.si/

Kranjska Gora

Středisko zimních sportů s lyžařskými vleky a apartmány 30 km od Jesenic v Horní Sávské dolině (Zgornja Savska dolina) v údolí Sávy Dolinky, které odděluje Julské Alpy od Karavanek. Lyžařské sjezdovky jsou zde i černé, běžecké tratě jsou upravovány hlavně směrem na Rateče. V létě je Kranjska Gora výchozím bodem pro turistiku do Julských Alp podél potoka Pišnica přes sedlo Vršic. Je zde etnografické muzeum (Liznjekova hiša).

Sedlo Vršic a Ruská kaplička

Za první světové války byla tato oblast místem s důležitým strategickým významem. V letech 1914 a 1915 bylo kolem 10 tisíc ruských válečných zajatců přinuceno rakouskými vojáky k výstavbě průsmyku a cesty mezi Kranjskou Gorou a Trentou v těžkých klimatických a pracovních podmínkách. V roce 1916 pohřbila více než stovku ruských zajatců lavina. Dřevěnou Ruskou kapličku postavili přeživší druhové obětí v roce 1917 jako memento této tragické události. U cesty je několik chat – například Erjavčeva koča a Koča na Gozdu.

Izvir Soči (Pramen Soči)

Něco z historie: V údolí řeky Soči (italsky Isonzo) se za první světové války odehrávaly boje mezi italskou a rakousko-uherskou armádou (12 bitev). Rakouská armáda prolomila italskou frontu po těžkých ztrátách na podzim 1917 a Italové byli zatlačeni k řece Piavě (tzv. Kobaridský průlom).
K pramenu řeky Soči se dostanete z Kranjské Gory zajímavou silničkou se serpentinami přes sedlo Vršic. Řeka pramení jako vyvěračka ve skalách na jižních svazích hory Travnik ve výši 930 m.
Pramen řeky Soči leží asi 300 metrů od Chaty u pramenu Soči (Koča pri Izviru Soči, 876 m). V sezoně se za stezku platí vstupné a místo je plné turistů, mimo sezonu je to zadarmo a začátkem května jsme po cestě dokonce nepotkali nikoho. V chatě je možné koupit něco nenáročnějšího na jídlo a pití, ubytovat se (34 míst na spaní) a prodávají tam i suvenýry a pohledy. Stezka stoupá mírně do kopce hned od začátku, některé úseky jsou kamenité a na konci je část stezky s řetězy ve skále.
Pramen je v 8-metrů hluboké propadlině, začátkem května byl vedle pramenu ještě kvádr topícího se sněhu. Zajímavé je, že pramen je tak intenzivní, že hned od začátku má řeka hodně vody a tvoří kaskády a vodopády. Podél Soči se dá dál pokračovat až do vesničky Trenta. Asi 2 km po silnici se nachází kaňon Minarica s několikametrovým vodopádem.

Alpinum Juliana a Pri Cerkvi

Asi 3 km od pramenu Soče je alpská botanická zahrada (zahrádka) Alpinum Juliana s typickými alpskými rostlinami, která byla založena v roce 1926 obchodníkem Albertem Bois de Chesne za pomoci jeho přítele dr. Julia Kugyho, známého propagátora Julských Alp. Platí se tam vstupné, ale stojí určitě za prohlídku. Rozloha zahrady je 2572 m2 s více než 600 různými rostlinnými druhy (například typická světle fialová koulenka srdcolistá neboli „srčastolistná mračica“; hořec úzkolistý – slovinsky „ozkolistni svišč“).
Pár desítek metrů od zahrady je usedlost ze 16.století Pri Cerkvi (u kostela) s kostelem sv. Marie z roku 1690. Zde se do roku 1778 dobývala železná ruda. Pomník dr. Julia Kugyho z roku 1953 pak najdete na zpáteční cestě směrem k sedlu Vršic.

Mlinarica

Mezi pomníkem dr. Kugyho a usedlostí Pri Cerkvi je údolí Mlinarica, které je přibližně kilometr dlouhé a 100 metrů široké s asi 8-metrovým vodopádem.

Trenta

Trenta je vesnička s větším informačním centrem s kvalitními materiály. Nad ní se tyčí majestátní vrch Triglav.

Dolina Zadnjica a Belopotoški slap

V zatáčce nad Trentou směrem od Izviru Soči je odbočka do doliny Zadnjica. Za posledním parkovištěm se dá asi za půlhodiny cestou lesem směrem nahoru vystoupat ku Belopotoškimu slapu („Bílopotocký vodopád“), je to směr Pogačnikov dom. Vodopád je ve skalách a voda skutečně vypadá bíle. Po 3,5-hodinovém šlapání do kopce od parkoviště se dá dostat k Pogačnikovu domu (37 míst v pokojích) ve výši 2050 m n.v. na hřebeni Alp.

KomentářeČlánek zatím nebyl komentován

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

Poslední aktualizace 18.03.2015 09:56:00 stránky tvořeny pomocí systému WPublisher (C)1999-2018 Všechna práva vyhrazena.